AB, E171 katkı maddesini yasaklamak istiyor

Avrupa Birliği (AB), gıda ürünlerinde kullanılan titanyum dioksit (E171) maddesini sağğa zararlı gerekçesiyle yasaklamaya hazırlanıyor.


BELÇİKA - Avrupa Birliği (AB), sağğa zararlı olduğu savunulan ve gıdalarda kullanılan titanyum dioksit (E171) katkı maddesini 2022 senesinde yasaklamaya hazırlanıyor.

 

AB Komisyonunun Sağlık ve gıda güvenliğinden sorumlu üyesi Stella Kyriakides, 2022`den itibaren AB ülkelerinin titanyum dioksit (E171) katkı maddesinin gıdalarda kullanılmaması teklifini kabul ettiğini duyurdu.

 

Bir çok gıda ürünlerinde kullanılıyor

 

Kyriakides, E171`in hamur, çorba, et suyu, sakız gibi pek çok ürünlerde renklendirici olarak kullanıldığını belirterek, yasaklama kararının AB Gıda Güvenliği Otoritesi`nin bilimsel görürüne dayandığını ifade etti.

 

Kabul edilen yasak, Avrupa Parlementosu (AP) ve Avrupa Birliği Konseyi tarafından itiraz edilmemesi durumunda 2022 senesi başında yürürlüğe girecek.

 

Bazı bilim adamları bu maddenin sağğa zararlı olduğunu, yapılan araştırmalarda titanyum dioksitin anneden karnındaki bebeğe gelebildiğine işaret ediyorlar.

 

 Fransa E171`in gıda ürünlerinde kullanımını 2020`de yasaklamıştı.

Copyright © IF Medien - Her hakkı saklıdır