Üretim yeri belirlenemeyen dönerşişleri piyasaya sunulamayacak

Berlin idare mahkemesinin 19.05.22’de almış olduğu karar ile menşei bilinmeyen dönerşişleri piyasaya sunulamayacak. Geçtiğimz günlerde yaşanan bir olayda, iki ayrı üretim yeri olan bir döner üreticisi’nin hangi yerde üretildiği beli olmayan 121 dönerşişi’nin satışı yasaklandı.
Bir döner üreticisi gıda kanununa uygun üretim izni olan ana konumundan hariç ayriyetten başka bir şirkette dondurucu odaya ve üç konteynere sahip. Geçtiğimiz günlerde bu ek konuma yapılan bir denetimde, oradada döner ürettildiği tespit edildi. Bunun üzerine bölgenin kamu dairesi bulmuş olduğu donmamış 121 tavukdönere el koydu ve ayriyetten gıda olarak satışını yasakladı ve bu kararını anında yürürlüğe koydu. Bu karara itirazi olan üretici mahkemeye başvurup bulunan 121 dönerşişinin ana konumda üretildiğini ve ek konumda yanlızca depolandığını ve ek konumda ayrıca o gün bir deneme üretimi yapıldığını açıkladı.
Berlin idare mahkemesi üreticinin bu açil dilekcesini geri çevirdi. Kamu tarafından verilinen yasak emrinin yüksek ihtimale haklı olduğunu belirten mahkeme, ayrıca avrupa gıda kanununun ihlalini vurguladı. Bu kanuna göre gıdaların üretim, işleme ve satışın her aşamasında geriye takib edilebilinmesi gerekiyor. Ayriyetten mahkeme dönerşişlerinin ek konumda üretim var iken bulunmasının, şişlerin o üretimden çıkma ihtimalini yükselttiğini belirtdi. Bunlara ek olarak şişlerin donmamış olmaları ana konumda üretilmiş olmalarına ve bu şekilde nakil edilmiş olmalarina aykiri bir gerçek olduğu ortaya konuldu. Mahkeme aynı zamanda kamu dairesinin vermiş olduğu kararı vurguladı ve dönerşişlerinin imha edilmesinin değilde gıda haricinde alternativ bir değerlendirmenin de açık olduğunu belirtdi. Aynı şekilde verilmiş olununan kararın anında yürürlüğe girmeside mahkeme tarafından isabetli bulundu. 
 
Copyright © IF Medien - Her hakkı saklıdır