Hijyen kuralları uygulanmalı

Hızlı ve çeşitli hazırlama yöntemleri ile kümes hayvanları etinin tüketimi artıyor. Birçok tüketici, çiğ etin işlenmesi için gerekli hijyen kurallarını bilmiyor.


OLDENBURG - Gıda ve Veterinerlik Enstitüsü (Lebensmittel und Veterinärinstitut Oldenburg) tarafından kümes hayvanları çiğ et üzerinde mikrobiyolojik araştırmalar yapıldı. Araştırmada taze ve dondurulmuş perakende ürünler de incelemeye alındı. 

 

Sonuç olarak ördeklerden alınan 11 örnekte %46 Campylobachter, kazlardan alınan iki örnekte ise %15 Salmonella tesbit edildi. 

 

Enfeksiyonlara neden olan çubuk şeklindeki Campylobachter bakterisi özellikle hayvanların mide ve bağırsak bölgelerinde bulunuyor ve kesim işlemi sırasında deriye ve ete bulaşabiliyor. Kümes hayvanları, kuşlar ve özellikle yumurta tavukları önemli mikrop kaynaklarıdır. 

 

Campylobacter enfeksiyonlarının ana nedeni hazırlık sırasında yanlış kullanımdır. Çoğunlukla, aynı anda hazırlanan diğer yiyecekler, çiğ kümes hayvanı etiyle kirlenmiş mutfaktaki çalışma yüzeylerine veya mutfak gereçlerine temas eder. Mikrop bulaşş yiyecekler (mesela salatalar) tüketilirse, mikroplar tavuk etinden / kümes hayvanı etinden gelir, ancak taşıyıcı farklı bir besindir. Sadece birkaç mikrop hastalanmak için yeterlidir. Hastalığın gelişim süresi yaklaşık iki ile beş gün arasıdır. Hastalığın ilk semptomları, baş, sırt ve kas ağrısı ile hafif ateştir. Ardından şiddetli karın krampları ve ishal oluşur. 

 

 Campylobacter enfeksiyonunu önlemek için bazı ipuçları:

 

Aşağı Saksonya Eyaleti Tüketicinin Korunması ve Gıda Güvenliği Dairesi (LAVES), Salmonella veya Campylobacter enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olabilecek birkaç basit hijyen kuralı bir araya getirdi:

 

- Dondurulmuş kümes hayvanlarını buzdolabında çözün ve damlayan suyu bir kapta toplayın. Damlayan çözülmüş buzu diğer yiyeceklerle temas etmemesi ve derhal bertaraf edilerek temizlenilmesi önemlidir. 

 

  • Çiğ eti işledikten sonra ellerinizi iyice yıkayın ve etle temas eden ekipmanları ve çalışma yüzeylerini sıcak su ve deterjanla iyice temizleyin. Mümkünse mutfak edevatlarını bulaşık makinesinde yıkamanız tavsiye ediliyor.

 

- Tavuk eti sade hazırlanmadan hemen önce doldurulmalıdır.

 

- Samonella ve Campylobacter yalnızca 70-80 ° C sıcaklıklarda güvenilir bir şekilde öldürülür. Yeterince pişirilmemiş tavuk eti hasta yapan mikroplarla enfeksiyonların ana nedeni olmasa da çiğ veya az pişmiş et yememelisiniz. Eti en az 80 ° C sıcaklıkta iyice pişirin (et parçasının içindeki sıcaklık bir kızartma termometresi yardımıyla kontrol edilebilir).

 

- Kümes hayvanının pişip pişmediğini kontrol etmek için eti bir çatalla delin: et suyu dışarı çıkmalı ve et kemiklerinden kolayca ayrılmalıdır.

Copyright © IF Medien - Her hakkı saklıdır