Adımlar yeterli değil, yılda 400 bin göçe ihtiyaç var

IAB’ nin ortaya koyduğu araştırmaya göre 2035 yılına kadar iş gücü arzının 7,2 milyon azalacağı bildirildi.


NÜRNBERG - Alman iş Piyasası ve Meslek Araştırmaları Enstitüsü (Institut für Arbeitsmarkt und Berufsforschung IAB) ülkedeki iş gücü arzındaki düşüşün ancak yılda yaklaşık 400 bin kişilik bir göç olması halinde telafi edileceğini açıkladı. 

 

Almanya` da nüfus bilimsel (demografik) nedenlerle iş gücü arzındaki düşüşün devam ettiği bildirilen araştırmada, yaşlı nüfus artışı da göz önüne alınarak iş gücü ihtiyacının 2035 senesine kadar mevcut 47,4 milyon kişiden, 7,2 milyon daha azalarak 40,2 milyona düşeceği bildirildi.

 

IAB`nin araştırmasına göre ülkedeki eğitim ve verimliliğin arttırılmasıyla azalan iş gücü arzı hafifleyebilecek. Ayrıca araştırmada bu şekilde giderse 2060 senesine kadar ise iş gücü arzının 16 milyon azalacağının tahmin edildiği bildirildi.

 

Atılan adamlar yeterli gedil

 

IAB araştırmacılarına göre, 2020`de yürürlüğe giren Nitelikli İşçi Göç Yasası, doğru atılan bir adım olmakla beraber bu da yeterli değil. 

 

Diğer yandan Almanya` nın önde gelen ekonomik düşünce kuruluşlarından Ekonomi Araştırma Enstitüsü` nün (Ifo) Bertelsmann Vakfı için yaptığı araştırma da, ülke ekonomisindeki büyümenin demografik, işçi açığı gibi sebeplerle 2035`de % 0,6 gerileyeceği açıklanmıştı. 

 

Kronik hale geldi

 

Nitelikli eleman eksikliğinin kronik hale geldiği ülkede, uzmanlara göre, ekonomideki büyümeye rağmen 1,5 milyon civarında işe uygun eleman bulunamıyor. Nitelikli eleman açığından sebep Alman ekonomisinin her sene yaklaşık 30 milyar euro zarara uğradığı tahmin edilmekte.

Copyright © IF Medien - Her hakkı saklıdır