Yalan haber ve bilgi kirliliği artıyor

Dünya genelinde özellikle sosyal medya haberlerinde sahte ve yalan haberlerin oranlarının yüksek olduğu bildirildi.


Yapılan anketlere göre dünya genelinde yalan haber ve dezenformasyon denilen bilgi kirliliğinin had safhalara ulaşğı kaydedildi. Sosyal medyanın kontrol edilmesi gerektiğini savunan uzmanlar, kamu düzenini bozan, kişilik haklarını ihlal edenlere karşı uygulanan cezaların, internet ve sosyal medya ortamında vatandaşın huzur ve güvenini bozanlar için de uygulanması gerektiğini söylüyorlar.

 

Anketlere göre dünya genelinde Facebook’ ta %67, web sitelerinde % 60, YouTube’ta % 56 oranılarında sahte haberlerle karşılaşıldığı rapor edildi.

 

Infodemi % 40 arttı

 

İnsanların hayatlarına infodemik tabirinin girdiğini belirten uzmanlar, bu ifaden bilgi kirliliği salgını anlamına geldiğini, Google Trends’ deki arama istatistiklerine göre gerçek dışı bilgi, yalan haber, dezenformasyon içerikli paylaşımlardan alınan terimlerin aranmasının % 34’ lerden 2021 senesinde % 40’ların üzerine çıktığını söylüyorlar.

 

Uzmanlara göre yalan haber ve bilgi kirliliğinin önüne geçebilmek için, hali hazırda mücadele eden kurumlardaki idari ve teknik yapılanmanın geliştirilmesi ve yeni birimlerin oluşturulmasına ihtiyaç var. 

 

Ayrıca haber takipçilerinin internet ortamındaki haberlerin doğruluğu teyit eden fact-checkers olarak bilinen doğruluk denetleyicisi kurumlardan ve güvenilir medya organlarından faydalanabilecekleri de bildirildi. 

Copyright © IF Medien - Her hakkı saklıdır