13- Sayımızla birlikte Merhabalar

Zorlu bir dönemden geçiyoruz. Pandemi süreci herkesi psikolojik ve maddi olarak etkiledi ve etkilemeye de devam ediyor. Kısa sürede de bunun etkisinin bitmeyeceği görülüyor. Almanya, diğer ülkelere karşı biraz daha dik duruş sergileyerek işletmelerini ve insanları korumaya gayret ediyor. Umarım bu günler kısa sürede geçer de yaşanmış ve ders alınmış hatıralara dönüşür. 

Döner sektörü oldukça büyük. Ama ne yazıkki; insanlar birbirleriyle rekabetten, fiyatla oynamaktan başka birşey yapmıyorlar. Bu da sektörün hacim olarak büyümesine rağmen kazanç bazında gerilemesine neden oluyor. İşyerleri kalıyor ama sahipleri el değiştiriyor. Yani çok sık iflaslar yaşanıyor. Dünün markasının iflas verdiğini duyuyorsunuz.  Herkes şu sorunun cevabını arıyor: Gelecek ne olacak ve nereye gidiyoruz?

Sektör olgunluk devresinde artık çok cüzi rakamlarla bu işler yapılamıyor. Ciddi sermaye, bilgi birikimi, Pazar araştırması ve ekip çalışmasına ihtiyaç var.  Hedeflerin kısa, orta ve uzun vade olarak belirlenmek mecburiyeti var. Günü kurtarmaktan vazgeçmeliyiz. Üreticilerimiz sanayici olduklarını unutmamalı. Gelinen noktadaki üretimin günde üçbin ton olduğunu görüyoruz. Bunu daha nasıl geliştirebiliriz ona cevap bulmalıyız.

Dönerin gelecek 10 yılı nasıl olacaktır. Bu konuda kaç firmamız ARGE çalışması yapıyor?

Hedef: dünya firmalarıyla yarışacak bir altyapının oluşturulmasını sağlamak olmalıdır.  Avrupa ülkelerinde herhangi bir sınır olmadığına ve istediğimiz ülkeye rahatça ulaşabildiğimize göre geriye daha derli toplu ve elindeki ürünün kıymetini bilen üreticilere ihtiyaç var.

Daha az şikayet, daha çok üretim ve hizmet..  Sizleri bilmem ama bizler öyle yapıyoruz.

Dönerci Rehberinin bu sayısında yüzbinlerce km yol, çekilen sıkıntılar var. Ama kazandığımız yeni dostlar, hayattan aldığımız yeni dersler ve ortaya çıkan bu güzide eser kaldı. Bu eserin meydana gelmesinde emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkürü bir borç biliyorum.

Dönerci Rehberi sektöre hayırlı olsun diyor, 2021/2022 sayısında buluşmak üzere hoşçakalın .

Copyright © IF Medien - Her hakkı saklıdır