Endonezya’da döner için günlerce bekliyorlar

Sokakta kurduğu seyyar tezgahta tavuk dürüm döneri satan Muhammed Mustafa, siparişlere yetişemiyor.

 

CAKARTA - Endonezya’nın başkenti Cakarta’nın Sawah Besar bölgesinde Sokakta kurduğu seyyar tezgahta tavuk dürüm döneri satan 33 yaşındaki Muğlalı Muhammed Mustafa, siparişlere yetişemiyor.

Lezzetli tavuk döneriyle ünlenmesinin ardından taleplere yetişemeyen ve iş ortaklığı teklifleri artan Mustafa, yoğun talebi karşılamak için restoran açmayı planlıyor.

Endonezya’da 10 yıldır yaşadığını, son 5 yıldır döner işiyle uğraştığını belirten Mustafa, yaptığı açıklamada, ‘’Türkiye’de Gümrük İşletme bölümü okudum. İşim dolayısıyla daha önce Çin’de yaklaşık 5 yıl yaşadım. Endonezya’ya taşındıktan sonra başka ticari işlerle de uğraşmıştım. Ama diğer işlerime göre döner işi biraz daha iyi oldu.’’ dedi. 

Mustafa, bazen 3 gün öncesinden siparişlerin dolduğunu ve bazı günlerde de aynı gün gelen müşterinin 4 saat bekledikten sonra ancak döner alabildiğini dile getirdi.

Endonezya’da pek bulunmayan Türk baharatları ve döner sosunun tat olarak sevildiğini belirten Mustafa, döner için lavaş ekmeklerini tezgahta taze olarak pişirmelerinin de müşterilerin hoşuna gittiğini söyledi.

Eşinin Endonezyalı olduğunu ve iki çocukları bulunduğunu belirten Mustafa, ‘’Günde 300’den fazla döner satıyoruz. Yoğunluk olduğu için önceden gelenlerin isimlerini kaydediyoruz. Şu anki yerimiz küçük olduğundan mevcut talebe yetişemiyoruz.’’ diye konuştu.

Cakarta’da ‘’İstanbul Kebab’’ ismiyle hizmet verilen seyyar tezgahta, küçük boy döner 9 bin rupiah (yaklaşık 4 lira), büyük boy ise 18 bin rupiaha (yaklaşık 7,5 lira) satılıyor’’

Copyright © IF Medien - Her hakkı saklıdır