Alternatif ürünler

Döner büfelerinde satılan ürünlere baktığımızda genelde yalnız döner ağırlıklı bir satışın olduğunu görmekteyiz. Kendilerini ve müşteri kitlesini artırabilmek ve daha değişik insanlara ulaşabilmek için ürün çeşitlerini artırmak ve yenilikler sunmak gerekmektedir.

 

Sizler için piyasada yaptığımız araştırmaları ve değerlendirmeleri özetle sunuyoruz.

 

Falafel : Et yemeyenler için güzel bir alternatif olarak sunulmaktadır. Almanya’da çok fazla olmamasına rağmen diğer Avrupa ülkelerinde daha fazla satılmaktadır. Yarı pişmiş bir ürün olan falafelin hem farklı tatda olanı var hem de pişirilip sunulması çabuk. 

Lahmacun: Türk ürünü, ülkemizde çok yaygın tüketilmektedir. Ama Almanya’da tanınmakla birlikte, bazıları kendilerine göre ‘Türkish Pizza’ diye adlandırmışlar. Halbuki döner nasıl bir Türk ürünü ve ismi ile tanınıyorsa, lahmacun da aynen öyledir. İsmini değiştirmek daha çok satacağı anlamına gelmiyor. Fırınlarında taze yapıp sunamayanlar için bazı firmalarımız üretip, dondurarak uzun bir kullanım süresiyle sunmaktalar. Bunlardan alarak, tanıtıp ürün çeşitliliğine ilave edebildikleri gibi kazançları da iyi olacaktır. 

Börek: Son yıllarda börek üreticilerinin sayısı arttı. Donmuş bir ürün olduğu için uzun süreli depolanabiliyor . Öncelikle tanıtmak ve üzerinde durmak lazım. 

Vegan Döner : Tamamen tahıldan yapılan bu döner, şekil olarak dönere benzemektedir. Dönerin ünvanından - şöhretinden  istifade etmektedir. Etsizdir, ama et yemeyenler için küçük bir döner makinesi ilave edilerek orada takılırsa hiçbir kayıp olmayacaktır. Et yemeyen veya değişiklik isteyenler için de güzel bir alternatif olabilecektir. 

Pişmiş Döner : Restoranına şartlar gereği döner makinesi koyamayan işadamlarımız için pişmiş döner güzel bir alternatif olabilir. Donmuş olarak çeşitli büyüklüklerde paketlenen dönerleri, buzlukta muhafaza ederken, menüye de konabilir. Müşteri istediğinde ne kadar ihtiyaç varsa açılıp, ön pişirme yapılarak sunulabilir. Biraz da üzerine taze tereyağ ilave edilirse daha güzel bir tat alır. 

Köfte: Dönerin hızla yayıldığı bir dünyada, diğer bir güzel lezzetimiz olan köfte maalesef gereken ilgiyi görememiştir. Halbuki; pişirmesi ve sunulması kolay ve hızlıdır. Adana, İnegöl, Akçaabat bilinen bölge köftelerimizdir. Hepsinin ayrı bir lezzeti var. Bunlara her bölgenin kendi köfte tatlarını da ilave edebiliriz. Hamburger gibi bilinen çeşitleri de dahil edebilirsiniz.

Nugget : Yarı pişmiş tavuk ürünleri. Avrupa insanı bu damak tadına alışkın. Bunların da bir sürü çeşitleri var. Kaliteli ve güzel olanlarını çeşitlerinize dahil edebilirsiniz. 

Kumpir: Patates söz konusu olunca aklımıza bin bir çeşit yemek geliyor. Patates kızartması, haşlanmış patates, patates salatası ve kumpir. Bazılarının sağlığa faydası tartışmalı olsa da her biri birbirinden lezzetli ve hemen her sofrada kendine yer buluyor. Kumpir de restoran ve İmbissler içib alternativ bir ürün olabilir.

Tabii burada önemli olan, yeniliklere açık olmaktır. Önce insanın kendisinin bunu kabul etmesi gerekir ki daha sonra da müşteriye kabul ettirebilsin.    Kendi bölgesinden çıkarak, farklı yerleri gezip, değişiklikleri görerek hareket etmesi mutlaka kazanç olarak kendilerine dönecektir. 

Avrupa pazarındaki üreticilerimiz için dünyanın farklı ülkelerinde ciddi pazar araştırmaları yapmaları çok faydalı olacaktır. Bazı ülkelerde henüz döner yok ama hem hammadde, hem insan gücü oldukça ucuz ülkeler var ve et yemeyi de seviyorlar. Yalnız; piyasada görebildiğimiz kadarıyla döner üreticilerimiz yorgun savaşçıya dönüşmüş vaziyetteler. Mevcut pazarlarını korumak, üretim, ekip gibi bir sürü işlerle uğraşarak günü ve yılı bitiriyorlar. Yeni pazarları, alternatif yenilikleri değerlendirmek ve üzerinde çalışmak için zamanları da enerjileri de kalmıyor. Bu kadar ciddi birikime sahip işadamlarımızın daha büyük yatırımlara ulaşmaları ve yönetmeleri işten bile değil diyoruz.  

 
Copyright © IF Medien - Her hakkı saklıdır