Almanya

83 milyon insanın yaşadığı bir ülke Almanya. 3,5 milyon Türk ve oldukça fazla yabancının yaşadığı Almanya’ya dönerin sanayileşen vatanı demek yanlış olmaz. Almanya’nın önemli bir ihracat ürünü oldu döner. Şimdi de now haw ihraç ediyor. Avrupa ve dünyaya döner buradan yayılıyor. İspanya, Polonya, İtalya ve başka ismini sayamadığımız ülkelere buradan yetişmiş eleman ve tecrübede ihraç ediliyor. 

 

Ya yemek... 

Almanya’nın mutfak kültürü daha ziyade fast food kültürüne yatkın. Burada döner kendine çok kısa sürede önemli bir yer edindi. Her geçen gün de artarak yerini genişletmektedir.

 

Ya Döner...

Almanya’da takriben 25.500 restoran ve döner büfesi var. 465 döner üreticisi günlük 3.000 ton civarında döner üretiyor. Üretilen dönerlerin ciddi bölümü ihraç ediliyor. .. 

 

Döner fiyatları

Ekmek arası döner 4,00 - 5,50, dürüm 4,00 - 5,50, Tabakta da 6,00 - 7,00 Euro arasında verilmektedir. 

 

Nasıl bir döner?

Almanya piyasasında dönerin her türünü bulmak mümkün. Ama ağırlıkla. Tavuk, kıyma,  hindi ve yaprak döneri satılıyor.  

 

Restoran ve büfeler: 

25.500 cıivarındaki döner büfeleri ve restoranlar geçmiş yıllara göre kalite ve dizaynde oldukça farklı yapıya kavuşuyorlar. Her tarafa yayılan döner yalnız Türklere değil, diğer ülke insanlarına ve Almanlara da satışını yapılıyor. Sıradan bir işletme yerine kaliteli, ciddi yatırımın yapıldığı yerler, şimdi farklı özelliklerdeki mekanlara dönüşüyorlar.  İşyerlerimiz; kaba bir rekabetin pençesinden kendilerini kurtararak daha farklı, para kazanan özelliklere kavuşmalılar. 

Almanya’da ekmek, tatlı, falafel, lahmacun da oldukça rağbet görüyor.

  Son sözümüz : İnsanlar et yemeyi seviyor. Döneri de sevdi ama daha çok döner satılabilir. Kalite, hijyen ve lezzet unsurlarına dikkat edilmesi pazarı daha da geliştirecektir.  

Copyright © IF Medien - Her hakkı saklıdır