Konservede döner

 

Almanyanın Hessen Eyaleti’ndeki Groß-Gerau ilçesinin Trebur kasabasında iki Fırıncı “Döner for one“ ismi altında konservede döner üretip satışa sunuyor.

 

Gittikçe büyüyen döner sektöründe yenilikler bir birini takip ediyor. Milli yemeğimiz, ekmek ve dürüm arası yanında son zamanlarda sebze döneri, vejetaryen döner, bunları da geçtik marketlerde hazır pişmiş ve evde sırf ısıtılması gereken şekilde buzdolaplarında yada dondurulmuş şekilde buzlukta karşımıza çıkmakta. Şimdide döneri konservede de bulmak mümkün. Almanya’nın Hessen Eyaleti’ndeki Groß-Gerau İlçesi’nin Trebur kasabasında iki Fırıncı “Döner for one“ ismi altında konservede döner üretip satışa sunuyor.

 

Ekmek arası döner gibi

 

Ton balığı konservesi büyüklüğündeki konservede standart ekmek arası dönerde bulunan malzemeler bulunmakta. Konservenin tabanında bir dilim ekmek, bunun üzerinde yoğurt sosu, salata, döner eti, tekrar sos ve bir dilim ekmek olarak üst üste hava almaz şekilde kapatılıp internet üzere satılıyor. Amazon ve Ebay gibi İnternet sayfalarından yaklaşık beş avrodan müşteriye konservede döner ulaştırılıyor. 

 

Bir sene dayanıklı

 

Fırıncılar döner ekmeğini kendileri pişirip döner etini yakınlardaki bir döner restoranından alıyorlar. Malzemeler konserveye doldurup hava almaz şekilde kapatılıyor. Fırında kısa bir süre yüksek derecede konserve ısıtılıyor. Böylece içindeki mikroplar ölüp Döner en az bir sene konservede muhafaza ediliyor. Fırıncılar tüketimden önce konservenin kaynar suda yaklaşık on dakika veya döneri çıkarıp mikrodalgada bir dakika ısıtılmasını öneriyor. Isıtmadan tüketmenin de mümkün olduğunu belirtiyorlar. 

 

Büyük ilgi

 

 

“Almanyanın hemen hemen her köşesinde dönerci bulmak mümkün. Bu ürün bunlara rekabet olarak değil, döner alma imkanı olmayan yerlerde, mesela ormanda kamp gezisi sırasında, yanında götürüp alternatif bir ürün olarak görülmeli“ şekilinde tanıtımı yapılan “Döner for one“ kısa zamanda büyük ilgi gördü. Alman ulusal televizyon kanalları bu ürün hakkında yayınlar geçekleştirdi.

Copyright © IF Medien - Her hakkı saklıdır