Kızartmaya üst sınır getirildi

Avrupa Birliği yeni uygulamaya koyduğu gıda yönetmenliği 1 Nisan itibariyle yürürlüğe girdi. Bundan böyle, 175 dereceden yüksek bir derecede kızartma...

 

 

 

 


Avrupa Birliği yeni uygulamaya koyduğu gıda yönetmenliği 1 Nisan itibariyle yürürlüğe girdi. Bundan böyle, 175 dereceden yüksek bir derecede kızartma yapılmayacaktır.  Haşlama dışında yüksek derecelerde oluşan Akrilamid maddesinin oluşmaması için patates kızartması, Cips, ve bisküvi gibi ürünlerinin pişirilmesi için en üst ısı sınırının 175 derece de olması kararlaştırıldı.  175 ısı derecesi ile getirilen sınırlandırma neticesinde bahsi geçen gıda maddelerinde kanser hastalığına neden olan Akrilamid maddesi olmayacağı için daha sağlıklı ürünler tüketicilere sunulacak. 

 

Öte yandan Cips üreticilerinin sıkça kullandıkları nişastaya da bir sınırlandırılma getirilerek, düşük nişastalı ürünlerin kullanılması kurala bağlandı. Yüksek nişasta içeren patateslerin işlenmeden ve kızartılmadan  önce suda bekletilerek önce nişastalarının azaltılması daha sonra da kullanılması kurala bağlandı. Bu uygulamaya paralel olarak ta ekmek, çocuk maması ve kahve üretiminde kullanılan nişastanın da azaltılması getirilen diğer bir  konu başlığını oluşturdu. 

 

 

Mutfaklarda kullanılan araç ve gereçlerdeki madeni eşyalarda kullanılan kurşun madeninin kullanım oranı yüzde 03 ile sınırlandırıldı. İnsan sağlığını tehdit eden kurşun madeninin karışımının kullanılan araç ve gereçlerde getirilen bu sınırlandırma ile de büyük sağlık sorunlarına neden olan kurşun madeni bu yüzde ile zararsız hale getirildi. kurşun madenine getirilen 03’lük sınırlanma bundan sonra üretilecek metal aksamlı ürünlerde kurşun madeninin kullanılmayacağı anlamını taşıyor.

 
Copyright © IF Medien - Her hakkı saklıdır